top of page

Бог Геровит

 

           Заштитник нејаких и немоћних. Представљан је као витез с ратном опремом. Имао је седам глава, а у неким храмовима ово божанство представљено је са седам одвојених кипова. Значи, у питању је мањи словенски пантеон али, на жалост, вековна небрига о сопственом наслеђу узроковала је губљење података о седам Богова - витезова.

    На срећу, сачувана је улога Бога Геровита, који је делио надлежности са Богом Световидом. Световид је био свемоћни и свевидећи ратник, задужен за велике и одсудне војне против бројних непријатељских војника, а Геровит је сузбијао само појединачне непријатељске упаде у земљу Словена и кротио силнике појединце, који су злостављали и пљачкали незаштићени народ.

     Геровит није био крвожедан и жељан борбе по сваку цену, него је тражио да међу људима влада слога и мир, што је на његовом кипу било симболизовано маслиновом гранчицом, коју је држао у једној, а мач у другој руци. Он је свој мач користио тек кад се са непријатељом, или силником, није могао другачије споразумети и кад га је било немогуће уразумити да не чини насиља над немоћнима. На киповима Геровита, било је изрезбарено још 6 мачева око његовог појаса, тако да је лако одгонетнути да су они били на располагању још шесторици богова-витезова, чија имена нису сачувана, али који су, вероватно, били помоћници (или саборци) Геровита. Попрсје Геровита покривено је гвозденим мрежастим оклопом, а испод мачева био је угравиран штит, са сликом белог двоглавог орла. Вероватно је тако изгледао и велики штит - који је био позлаћен и служио је жрецима за обреде.

      Појава двоглавог белог орла на кипу словенског божанства, потврђује да овај симбол Срби нису преузели ни од грчке, ни од римске цивилизације.Улогу Геровита, Бога-витеза, у хришћанству је преузео Свети Ђорђе. Земаљска замена за Геровита је Краљевић Марко.

 

       Словенски жреци Геровиту су жртвовали јелена, чију су главу натицали на колац. Његови дани су око Ђурђевдана, и тад су се цвеће, лишће и венци бацали у воду Његову улогу у хришћанству преузео је Свети Ђорђе, али је код свих Словена, народни дух, кроз песму или легенду, пронашао земаљског јунака - замену за Геровита. Код нас је то Краљевић Марко и нема сумње да циклус епских песама о овом члану династије Мрњавчевића, дословно, набраја све одлике Бога-витеза Геровита. С обзиром да је Геровит представљен као скуп од седам витезова, на њих неодољиво подсећа енглески краљ Артур с групом Витезова округлог стола, за које се не може утврдити да ли су историјске личности или су само плод народне маштe.

bottom of page